تاریخچه کوتاه اندروید


سیستم عامل اندروید گوگل در این ۶ سالی که از تولد آن گذشته، مراحل رشد و دگردیسی متعددی را پشت سر گذاشته است. از اولین تجربه ی آن در گوشی G1 گرفته تا حضور در گوشی های هوشمند و تبلت های رنگارنگ امروزی که همه جا می توان نشان سبز رنگ و دوست داشتنی اندروید را مشاهده کرد.


سیستم عامل در سه سال گذشته نُه نسخه مهم را ارائه کرده استنُهجالب اینکه سیستم عامل ویندوز در این 25 سالتنها ده نسخه مهم را عرضه کرده استباید این نکته را بپذیریم که در دنیای فناوری هیچ سیستم عامل یا نرم افزارکاربردی این چنین روند پرسرعتی را در تکوین، تجربه نکرده است و اندروید در مرکز این دگرگونی، سریع تر ازهمه بوده است.

گوگل در نوامبر سال 2005 شرکتی به نام Android را خرید، شرکت کوچکی که نرم افزار برای تلفن های همراه می ساخت، اما این موضوع را اعلام نکرد تا در نیمه دوم سال 2007 که رسما اعلام کرد، قرار است سیستم عامل متن باز برای تلفن های همراه منتشر کند.


کمپانی گوگل در سال ۲۰۰۸ اولین نسخه اندروید را ارائه نمود. شاید دست اندرکاران این کمپانی در آن زمان خودشان نیز تصور نمی کردند که روزی این محصول متن باز به فراگیرترین سیستم عامل موبایل تبدیل شود.

 

از ماه آوریل سال ۲۰۰۹ و با انتشار نسخه ۱٫۵ هر نسخهٔ این سیستم عامل با نام یک شیرینی و یا دسر نام گذاری می شود. این نام ها که از ترتیب حروف الفبای انگلیسی نیز پیروی می کنند.

 

اندروید 5 آبنبات چوبی


نوامبر ۲۰۱۴ نسخه نهایی اندروید آبنبات چوبی معرفی شد و کمتر از یک ماه بعد، یعنی دسامبر اولین تلفن ها، یعنی سری نکسوس و موتورولا به نسخه جدید اندروید بروزرسانی شدند. همزمان با معرفی اندروید 5، تلفن نکسوس 6 ساخت موتورولا و تبلت نکسوس 9 ساخت اچ تی سی نیز معرفی شدند.

 

پشتیبانی از دو سیم کارت


 یکی از عمده تغییرات نامحسوس به وجود آمده در اندروید 5.1 آبنبات چوبی، پشتیبانی آن از تلفن هایی با دو سیم کارت است. این بدان معنا است که توسعه دهندگان رام و کمپانی های تولیدکننده تلفن های اندرویدی دیگر نیازی به اعمال تغییرات خاص برای فعالسازی قابلیت پشتیبانی از دو سیم کارت ندارند و این سیستم عامل به صورت پیش فرض از این موضوع پشتیبانی می کند. شاید نکسوس بعدی با پشتیبانی از دو سیم کارت ارائه شود!

 

بهبود کیفیت صدای مکالمه

 

 از دیگر تغییرات به وجود آمده در اندروید 5.1 بهبود کیفیت صدای مکالمات صوتی است. این مورد در نکسوس 6 موتورولا بیش از سایر مدل ها نمود دارد و کاربران این تلفن پس از بروزرسانی به اندروید جدید به شکلی کاملا محسوس متوجه بهبود کیفیت مکالمات تلفنی شان خواهند شد.

 

تغییرات ظاهری انقلابی

 

اندروید آبنبات چوبی یک نسخه انقلابی از سیستم عامل موبایل گوگل بود. اصلی ترین این تغییرات مربوط به طراحی رابط کاربری و به کارگیری زبان طراحی جدیدی تحت عنوان طراحی متریال بود. زبان طراحی جدید ساده، تخت و جسورانه بود. تقریبا می توان گفت که این سبک طراحی یک نسخه گوگلی از سبک جانی آیو در طراحی iOS 7 است. گوگل نشان داد که چندان با اسکئومورفیسم (شبیه سازی سه بعدی اشیا واقعی در فضای مجازی) موافق نیست. دوئارته، طراح نرم افزار گوگل معتقد است که تخت کردن رابط کاربری به تنهایی نمی تواند یک استراتژی قلمداد شود. هدف نهایی ارائه بهتر محتوا است و در این راه طراحی تخت فقط یک تاکتیک است. بر همین اساس، تیم طراحی گوگل، یک زبان طراحی جدید برای رابط کاربری اندروید آبنبات چوبی خلق کرد که «طراحی متریال» نام دارد


برچسب ها : ,,,,,